İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Hakkında

 

İsviçre Hakkında
 

İsviçre Avrupa ülkeleri arasında en dağlık ülkedir. İsviçre topraklarının % 60’ını dağlar oluştururken özellikle Alpler büyük kısmı kaplamakta Jura dağı ise yine İsviçre topraklarında önemli bir kısma tekabül etmektedir. İsviçre federal bölgelerinin merkezi konumunda bulunan Bern ile birlikte 26 kantondan meydana gelirken İsviçre komşu ülkeleri arasında ise ülkenin kuzeyinde bulunan Almanya, batı kesimlerinde Fransa, güney bölümlerinde İtalya,  doğu bölgesinde Avusturya ve Lihtenştayn bulunmaktadır.
 

Denize kıyısı olmayan İsviçre’de çok sayıda göl bulunurken 1500 göl ile Avrupa’nın en fazla gölü olan ülke olup denize kıyısı olmayan bir ülkenin önemli bir turizm ve cazibe merkezi olabileceğine dair ciddi katkılar sunmaktadır. İsviçre gölleri arasında en önemli ve büyük olanları ise Cenevre, Zürih, Neuchatel ve Kontanz gölleri oluşturur. Yine Avrupa’nın 2 büyük akarsuları ülke toprakları doğarken Ren ve Rhone nehri Avrupa’nın en büyük akarsuları arasındadır. Diğer önemli akarsuları ise Inn, Aare ve Ticino’dur.
 

İsviçre iklimi ise ılıman ve farklı bölgelerde değişik iklimlerin yaşanabileceği bir iklime sahiptir. İsviçre yaz aylarında belirli sıkılıkta yağmurlu günler yaşanırken otlak ve meraların yoğunluğunda olan bölgeler ise, ılık ve nemlidir. İsviçre’de yoğun yağışın görülebileceği yerler ise Alplerin zirvelerinde bulunan Ticino kantonunda görülmektedir.
 

İsviçre yeraltı kaynakları konusunda varsıl bir konumda bulunmazken, sınırlı sayıda kömür ve tuz yatakları bulunmaktadır. İsviçre ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olan hayvancılık ve tarım ise ülke ihracatında ciddi bir bölüme tekabül eder. Örneğin İsviçre süt ve süt ürünleri, çikolata ve peynircilik dünya ve Avrupa piyasası için son derece büyük kapasitelere sahip olurken. İsviçre ekonomisinin asıl itici gücü ve temel dinamiği ise bankacılık ve finans sektörüdür. İsviçre ülkenin kuruluş tarihinden bu yana tarafsız kalabilmiş, savaşlara katılmamış ve uluslararası barış girişimlerinde daimi bir şekilde öncülük ederken, BM 2. büyük merkezi İsviçre’de bulunmakta ve çok sayıda uluslararası ekonomik toplantı, barış görüşmeleri büyük oranda ülke topraklarında gerçekleşmektedir. Yine İsviçre yıl boyunca çok sayıda turist ağırlarken turizm büyük bir gelir kaynağıdır.
 

İsviçre Avrupa Birliği ülkesi değildir fakat Schengen gurubu ülkesidir.  İsviçre dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Kişi başı gelir dünya ortalamasının çok üzerlerinde seyrederken Zürih ve Cenevre küresel tanınırlıkta İsviçre şehirleridir. Yine aynı şekilde İsviçre şehirleri Zürih ve Cenevre dünya üzerinde 2. Ve 8. Yaşam kalitesini sahip şehirlerdir.


 

İsviçre Şehirleri
 

İsviçre şehirleri, küresel ölçekte çok sayıda parametrelere göre şehircilikte ileri, ekonomik, bilimsel ve turistik faaliyetlerde ise son derece gelişmiş seviyelerdedir. Dünyada üzerinde uluslararası çok sayıda etkinlik, toplantı ve seminerler İsviçre şehirlerinde düzenlenirken özellikle Zürih ve Cenevre İsviçre şehirleri arasında yaşam kalitesi ve tanınırlık olarak ön plana çıkanlarıdır.

 

Cenevre
 

Cenevre, Cenevre gölü kıyısına kurulmuş, İsviçre’nin Zürih şehrinden sonra 2. Büyük kentidir. Cenevre küresel şehir diye isimlendirilirken BM çok sayıda kuruluşu, Cern laboratuarı ve dünya sağlık merkezi Cenevre’de yer almaktadır. Cenevre İsviçre’nin en kozmopolit şehri olurken, kent nüfusunun %44 nü yabancılar oluşturur.  Şehirde saatçilik ileri seviyelerde gelişmişlik gösterirken dünyaca ünlü İsviçre saatleri için önemli üretim yerlerinden biridir bu şehir. Cenevre yıl boyunca dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda turisti ağırlarken özellikle dünya sosyetesi için önemli bir durağı Cenevre oluşturur.

 

Zürih
 

Zürih İsviçre’nin en büyük şehridir. İsviçre ekonomisi ve ticari hayatı için en önemli şehir Zürih olurken dünya bankacılık ve sigorta sektörü, saatçilik, çikolata ve küresel ölçekte tanınan markaları İsviçre’nin Zürih şehrinde görebilirsiniz.

Ayrıca uluslararası otoriteler Zürihi yaşam kalitesi bakımından 1. şehir olarak gösterir.

 

Luzern
 

Luzern İsviçre şehirleri arasında önemli bir turizm kentidir. Alp dağlarına çıkmakta olan bir çok yol luzern şehrinde bulunurken aynı zaman da ortaçağdan kaleler, köprüler ve yapılar bu şehirde görülebilecektir.

 

Lozan
 

Lozan Cenevre gölünün bir yakasına kurulmuş son derece butik, şık ve önemli bir turizm kentidir. Cenevre gölü Lozan için harika bir manzara oluştururken denize kıyısı olmayan ülkenin ne kadar ilgi çekici olabileceğini belgelemektedir. Lozan alışveriş meraklıları ve sakinlik arayan dünya turistleri için önemli bir şehirdir.

 

İsviçre Vizesi
 

İsviçre vizesi, ülkeye giriş çıkış yapmakta olan yabacıların kontrol edilebilmesini sağlarken İsviçre’nin vize uyguladığı ülke vatandaşlarının İsviçre seyahatleri öncesi İsviçre vizesi almaları zorunludur.
 

İsviçre seyahati gündemi olan Türkiye vatandaşları da İsviçre seyahati öncesi İsviçre vizesi almaları gerekirken, İsviçre Türkiye’ye vize uygulaması olan ülkelerdendir. Yalnız Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaport ve diplomatik pasaport sahibi kişileri ise 90 günü geçmeme ön koşulu ile İsviçre vizesinden muaftır. Bu koşullarda bulunan kişilerin pasaport geçerlilik süresinin seyahatlerinin bitim tarihi itibariyle en az 3 ayı bulunmasını göz önünde bulundurulmalıdır. İsviçre vizesi, İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İsviçre vizesi işlemleri için çalışmalar yürüten akredite firmalar aracılığıyla yapılacak başvurular ile alınabilecektir.

 

İsviçre Konsolosluğu
 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Konfederasyonun Türkiye bulunan resmi kurumlarından biridir. İsviçre Konsolosluğu Türkiye’de bulunmakta olan İsviçre vatandaşlarının muhatap olabileceği en resmi kurum olurken, İsviçre Konsolosluğu Türkiye’de bulunan İsviçre vatandaşlarının özel ve tüzel kişiliklerini korur, hak ve menfaatlerini iyileştirir ve geliştirir.
 

İsviçre devletinin İstanbul’da İsviçre Başkonsolosluğu, Ankara’da İsviçre Büyükelçiliği bulunmaktadır.
 

Ayrıca İsviçre Konsoloslukları İsviçre vize işlemleri içinde hizmet vermektedir. İsviçre vizesi başvuruları direk olarak İsviçre Konsolosluklarına yapılamazken İsviçre vizesi başvuruları vize işlemleri için akredite firmalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir

İsviçre Hakkında