İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Oturum İzni

İsviçre’de 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen tüm yabancı ülke vatandaşlarının durumlarına uygun bir oturum izni başvurusunda bulunmaları şarttır.

İsviçre Federal Cumhuriyeti 26 kantondan oluşmaktadır. Her kantonda oturum izni başvurusunda bulunabileceğiniz kanton göçmenlik büroları ve çalışma izni alabileceğiniz kanton istihdam ofisleri bulunmaktadır. Her kanton kendi bölgesinde özerkliğe sahiptir fakat federal olarak aynı yasaya tabidir. Bu nedenle her kantonda oturum izni ve çalışma izni konusunda yerine getirmeniz gereken şartlar farklılık gösterebilmektedir.

İsviçre Oturum İzni, AB üye ülke vatandaşlarına kağıt kimlik kartı olarak verilmektedir. Türkiye ve diğer 3. Ülke vatandaşlarına ise AB yönetmeliklerine uygun olarak biyometrik kimlik belgesi şeklinde verilmektedir. Parmak izi ve biyometrik fotoğraftan oluşan biyometrik verilen kimlik belgesinde bulunan çipte saklanmakta ve bu biyometrik veriler İsviçre oturum izni sahibi olan kişinin oturum izni süresi biterek İsviçre’den ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl sonra silinmektedir.

 

İsviçre Oturum İzni Türleri

İsviçre L Oturum İzni (Kısa Süreli Oturum İzni): Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın kısa süreli olarak İsviçre’de ikamet edecek olan kişilerin L oturum izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. İsviçre L Oturum İzni 1 yıla kadar geçerli olan bir biyometrik karttır. Başvuru halinde 24 aya kadar uzatılabilmektedir. Eğer L Oturum İzni aldığınızda bir işte çalışıyorsanız ya da bir şirkete bağlıysanız, iş değişikliği yaptığınızda mutlaka yeni bir L Oturum İzni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İsviçre B Oturum İzni (İlk ya da Geçici Oturum İzni): En az 1 yıllık sürekli bir iş sözleşmeniz varsa ya da bir üniversite eğitimine devam ediyorsanız ya da maddi olarak kendinizi destekleyebileceğiniz finansal kaynaklara sahipseniz 1 yıl geçerli olan B Oturum İzni alabilirsiniz. İş kontenjanına bağlı olarak verilen B Oturum İzni sınırlı olarak verilmektedir. Ayrıca alacağınız B Oturum İzninde belirli bir kantonda yaşama ya da belirli bir işte çalışma gibi bazı sınırlamalar bulunabilmektedir.

İsviçre C Oturum İzni (Yerleşim İzni): İsviçre’ye süresiz olarak yerleşmek istiyorsanız başvurmanız gereken oturum izni türü İsviçre C Oturum İznidir. Herhangi bir süre kısıtlaması olmadan yenilenebilen C Oturum İzni başvurusunda bulunabilmek için İsviçre’de yasal olarak en az 10 yıl ikamet etmiş olmak şartı aranmaktadır. ABD ve Kanada vatandaşları için bu süre 5 yıldır. İsviçre C Oturum İzni sahibi olarak dilediğiniz işte çalışabilir, serbest meslek sahibi olarak bir iş yapabilir ya da işvereninizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca İsviçre’de herhangi bir kanton sınırlamasına tabi olmadan dilediğiniz kantonda yaşayabilirsiniz.

İsviçre G Oturum İzni (Sınır ötesi Banliyö İzni): İsviçre’nin komşu ülkelerinde yaşadığı halde İsviçre’de çalışan kişiler G Oturum İzni başvurusunda bulunabilirler. İsviçre’deki yaşam maliyetinin yüksek olması nedeniyle tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. İsviçre G Oturum İzni sahibi haftada en az 1 kez kendi ülkesine dönmelidir. Yıllık olarak yenilenen G Oturum İzni belgesi ile İsviçre’de oturum izni hakkına sahip olamazsınız ve bu izni süresiz oturum iznine dönüştüremezsiniz.

 

Diğer Oturum İzinleri:

İsviçre Ci Oturum İzni: Aynı zamanda bir çalışma izni de olan Ci Oturum İzni hükümetler arası kuruluşların ve yabancı elçilik çalışanlarının aileleri ve akrabaları içindir.

İsviçre F Oturum İzni: Vatandaşı oldukları ülkeye dönmeleri gereken ancak bir sebepten ötürü İsviçre’yi terk edemeyen, geçici olarak İsviçre’ye kabul edilmiş kişiler içindir.

İsviçre N Oturum İzni: Sığınmacılar içindir.

İsviçre S Oturum İzni: Korunmaya ihtiyacı olan kişiler içindir.

 

İsviçre Oturum İzni Sahibinin Eş ve Çocukları

İsviçre oturum izni sahibi kişiler, eş ve 18 yaşını aşmamış bakmakla yükümlü oldukları çocuklarını da birlikte yaşamak üzere İsviçre’ye götürebilirler.

İsviçre B Oturum İzni ya da İsviçre C Oturum İzni sahibi kişilerin aile bireyleri İsviçre’de diledikleri bir işte çalışabilirler. İsviçre L Oturum İzni sahibinin aile bireyleri ise tüm şartları yerine getirdikten sonra çalışma izni için ayrıca başvuru yapmalıdır.

L Oturum İzni sahibinin aile bireyleri çalışma izni başvurusu yaparken bu evrakları hazırlamalıdır:

İsviçre C Oturum İzni sahibinin eşi ve 18 yaşından küçük bağımlı çocukları İsviçre Aile Birleşimi programı ile İsviçre’ye gidebilir ve C Oturum İzni sahibi kişi ile birlikte yaşayabilirler. Bu kişiler İsviçre’ye gitmeden önce İsviçre Aile Birleşimi Vizesi almalı, İsviçre’ye ulaştıktan sonra tüm gereklilikleri yerine getirip kanton göçmenlik ofisine başvuru yapmalıdır. Bu başvuruda geçerli bir pasaport, evlilik belgesi ya da doğum belgesi ile aile üyelerinin C Oturum İzni sahibi tarafından maddi olarak destekleneceğine dair bir yazı istenmektedir.

İsviçre C Oturum İzni sahibinin eşine ve 12 ile 18 yaş arasındaki bağımlı çocuklarına asıl oturum izni sahibi ile aynı sürede İsviçre B Oturum izni verilmektedir. Aile üyeleri bu oturum izni ile kanton göçmenlik ofisine kayıtlarını yaptırarak İsviçre’de herhangi bir işte çalışabilirler.

Aile üyeleri B Oturum İzni ile İsviçre’de 5 yıl ikamet ettikten sonra İsviçre C Oturum izni başvurusunda bulunabilirler. 12 yaşından küçük çocuklara direkt olarak C Oturum İzni verilmektedir.

İsviçre B Oturum İzni ya da İsviçre L Oturum İzni sahiplerinin eş ve bağımlı çocukları İsviçre Aile Birleşimi programı ile İsviçre’de yaşayamazlar. Ancak B ve L Oturum İzni sahipleri tüm ailenin birlikte yaşayabileceği bir yaşam alanlarının olduğunu ve aile üyelerini maddi olarak destekleyebileceklerini kanton göçmenlik ofisine kanıtlayabilirlerse istisnai olarak izin alarak aile üyelerinin İsviçre’de yaşamasını sağlayabilirler. Böyle bir durumda aile üyeleri İsviçre’ye giriş yapabilmek için bir İsviçre vizesi almak zorundadır. İsviçre’ye giriş yaptıktan sonra oturum izni almak için kanton göçmenlik ofisine başvurabilirler. Aile üyelerine asıl oturum izni sahibiyle aynı türde oturum izni verilecektir.

İsviçre B Oturum İzni sahibinin eşi olarak bir oturum izni sahibi olduysanız, boşanma ya da ölüm gibi durumlar sonrasında da oturum izniniz yenilenebilir. Bunun için evliliğinizin İsviçre’de en az 3 yıl sürmüş olması, İsviçre’de aile birliği içinde yaşamış olmanız ve İsviçre’deki yaşama entegre olmuş olmanız gerekmektedir. İşkence ve şiddet gibi bazı durumlar söz konusuysa ve bu sebeple Türkiye’ye dönemiyorsanız bu nedenlerle de oturum izniniz yenilenebilir.

İsviçre C Oturum İzni sahibinin eş ve çocukları bu oturum iznine bağlı olarak oturum izni aldıysa ve ölüm ya da boşanma gibi durumlar söz konusu olduysa, eş ve 12 yaşından büyük çocuklar İsviçre’ye yerleşim için başvuru yapabilirler.

İsviçre Oturum İzni başvurusu için gerekli evraklar

Eğer çalışma izni için de başvurulacaksa;

İsviçre C Oturum İzni başvurusu için gerekli ek evraklar

İsviçre Oturum İzni