İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Ticari Vize Hakkında

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Ticari Vize Başvuru Evrakları Hakkında

 

Pasaport

İsviçre Ticari Vize başvurularında geçerli kabul edilen pasaportta aranan özellikler; son 10 yıl içinde alınmış olması, İsviçre’ye planlanan seyahatten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresine ve en az 2 boş sayfaya  sahip olmasıdır.

Ayrıca, pasaportun 1-2-3-4. sayfalarının yanısıra pasaportun geçerliliğini gösteren sayfanın, son sayfanın ve vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri de talep edilmektedir.

İsviçre Schengen Vize Başvuru Formu

İsviçre Ticari Schengen Vize işlemi için doldurulması gereken Vize Başvuru Formu;

Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya İngilizce dillerinden birinde, net ve eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle yanıtlanmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

İsviçre Schengen Ticari Vize başvurularında kabul edilen biometrik fotoğrafın standartları; 2 adet, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, İsviçre Ticari Vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış

Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

İsviçre Ticari Vize Davetiyesi

İsviçre Ticari Vize başvurusu için başvuru sahibini davet eden İsviçre’deki şirket veya kurumdan gönderilen Davet Mektubu; davet edilen kişinin kişisel bilgileri, ziyaret amacı, yakınlık derecesi, seyahat tarihleri, gereken giriş sayısı, seyahat masraflarını üstlenen kişi/kurum ve nerede kalacağı gibi bilgileri içeren bir Davetiye hazırlanmalıdır. Davetiye firmanın kayıt numarasını, davet eden kişinin kimlik no.’sı, kişisel bilgilerini, iletişim bilgilerini ve imzasını içermelidir. Antetli kağıda, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Aslı ve fotokopisi birlikte istenmektedir.

İsviçre iş ziyareti sebebi bir ticari organizasyon veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren katılım dokümanları Davetiye ile birlikte  ibraz edilmelidir.

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin İsviçre seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterli maddi imkana sahip olduğuna dair belgeleri; şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak görmek ister.

İsviçre Ticari Vize işlemleri için başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü; bankanın imzası,  kaşesi ve  Bankanın İmza Sirküleri ile birlikte. Asılları.

İsviçre Ticari Vize işleminde bulunacak kişi bir yere bağlı çalışıyorsa; son 3 aylık maaş bordrolarının aslı, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Ayrıca, İsviçre Ticari Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulunmalıdır.

 

Mesleki Durumu Belirleyen Resmi Belgeler

İsviçre Ticari Vize başvuru işleminde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösterir resmi belgelerin orijinalleri; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

İsviçre Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Kurum/Şirket İzin Onay Belgesi - çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, kurum/şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır. Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartı’nın aslı.

İsviçre Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına, şirketin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli. Son 3 aya ait gelir tablosu veya benzeri belgelerin aslı sunulması gereklidir.

İsviçre Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi .

İsviçre Ticari Vize müracaatını yapan Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. 

İsviçre Ticari Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini ibraz eden resmi belgeler:

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- İsviçre Ticari Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Vergi Levhası fotokopisi - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Ticaret Odası Kaydı fotokopisi-  3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

İsviçre  Ticari Vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin İsviçre’ye ulaşım ve orada  konaklamaya ait rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonunun fotokopisi, seyahat tarihlerini desteklemelidir. Otel rezervasyonu - seyahat edecek kişinin adına ve seyahat tarihlerine uygun  düzenlenmiş olduğu görülmelidir.

Veya, özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

ÖNEMLİ NOT: İsviçre Ticari Vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, İsviçre seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir. 

 

Seyahat Sağlık Sigortası

İsviçre Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; İsviçre’de kalış süresini kapsayan, tüm schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigorta belgesinin fotokopisi.

ÖNEMLİ NOT: İsviçre Konsolosluğu, vize talebi ile ilgili karar vermeden önce başvuru sahibini, konsolosluk vize görevlileri ile mülakata çağırabilir. İsviçre Konsolosluğu, başvuru dosyasının incelenmesi ve karar aşamasında ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

 

İsviçre Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- İsviçre Ticari Vize Başvurusunda En Önemli Evrak Hangisidir?

İsviçre'yi ticari olarak ziyaret edecek olan kişilerin İsviçre ticari vize başvurusunda bulunurken İsviçre Konsolosluğu'nun talep ettiği temin etmeleri gereken en önemli evrak İsviçre'deki bir kişi veya kurumdan alınmış davet mektubudur. Davetiye sizi İsviçre'ye davet eden firma tarafından hazırlanmış olmalıdır. Davetiyede kişisel bilgileriniz ile birlikte vatandaşlık bilgileriniz, seyahatiniz ilgili tüm ayrıntılar ve sponsorunuz yer almalıdır. İsviçre’deki şirketin isminin bulunduğu antetli kağıda, imza ve kaşe edilmiş olarak yazılmalıdır.

2- İsviçre Ticari Vizesine Şahsen Başvurmam Gerekiyor Mu?

İsviçre vize başvurunuzu tamamladıktan sonra İsviçre vize başvuru merkezinde gerçekleşecek biyometrik randevuya mutlaka şahsen katılmanız gerekmektedir. Schengen vizesi başvurularınızda tüm Schengen ülkeleri bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Biyometrik fotoğraf ve parmak izi bilgilerinden oluşan bu uygulamaya VIS kaydı denilmektedir. İlk kez VIS kaydı yaptırıyorsanız bu kaydınız 5 yıl içinde yapacağınız tüm Schengen vizesi başvurularında geçerli olacak, kayıtlarınızda herhangi bir problem olmadığı sürece yetkili vize başvuru merkezlerine gitmenize gerek kalmayacaktır. 

3- İsviçre Ticari Vizesine Başvurabilmem İçin Pasaportumun Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İsviçre ticari vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun son 10 yıl içinde alınmış olması ve seyahat tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğinin olması İsviçre Konsolosluğu tarafından belirtilmektedir.

4- İsviçre Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İsviçre ticari vize başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra yetkili vize başvuru merkezindeki biyometrik randevuza şahsen katılıp parmak izi ve biyometrik fotoğrafınız da alındıktan sonra İsviçre Konsolosluğu vizenizle ilgili bir karar vermek üzere inceleme yapar. Bu süreç genellikle 15 gün sürmektedir ancak bazı koşullarda 30 - 60 gün arasında da sürebilmektedir. Bu süreler tamamen İsviçre Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir ve her zaman değişiklik gösterebilir.

5- İsviçre Ticari Vize Başvurusu Yapmadan Önce Otel Ve Uçak Rezervasyonu Yaptırmalı Mıyım?

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre vizesi başvurusu yapan kişilerden otel ve uçak rezervasyonu bilgi ve belgelerini talep etmektedir. Bunun için başvurunuzu yapmadan önce lütfen İsviçre'de konaklayacağınız yerin ve uçak biletlerinizin rezervasyonlarını yaptırınız ve başvuru evraklarınızın arasına ekleyiniz.

6- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İsviçre Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. İsvicrebilgi.com web sitesinin, İsviçre Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

 

İsviçre Ticari Vize