İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Transit Vize Hakkında

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Transit Vize Evrakları

1. Başvuru sahibi tarafindan eksiksiz doldurulmus ve imzalanmis orjinal vize basvuru formu

2. Pasaport - sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi  en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

3. 2 adet Biometrik Fotoğraf (arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş, baş düz ve yüz objektife bakmalı)

4. İsviçre Konsolosluğuna hitaben gidiş amacını belirten orijinal vize talep dilekçesi

5. Uçak bileti veya havayolu şirketi tarafından verilmiş teyitp rezervasyon belgesi

6. Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsadesi veya vizenin pasaportta ki ilgip sayfanın fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler

7. Kimlik fotokopisi

8. Seyahat sağlık sigortası

Not1: İsviçre Konsolosluğu’na yapacağınız vize başvurularında Ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (İsviçre Konsolosluğu orjinal bilet talep edilebilir)

Not2: İsviçre Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin güncel olduğundan emin olunuz (son 3 aya ait belgeler).

Not3: İsviçre vizesi başvurunuz sırasında ya da sonrasında bu websitesinde belirtilen belgelere ek olarak İsviçre Konsolosluğu ek belge sunmanızı isteyebilir.

Not4: İsviçre vize başvurunuz için beyan ettiğiniz belgelerin eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet verebilir.

Not5: İsviçre Konsolosluğu daha önce almış olduğunuz İsviçre vizeniz yoksa başvuruya şahsen gelmenizi istemektedir.

Not6: Daha önce almış olduğunuz İsviçre vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yaptıysanız, yeni vize başvurunuz sırasında nedenlerini anlatmak üzere İsviçre Konsolosluğu sizi görüşmeye çağıracaktır.

Not7: İsviçre’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız İsviçre vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3. Bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

 

İsviçre Transit Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Shengen Vizemle Bir Shengen Ülkesine Seyahat Edeceğim. İsviçre'de Aktarma Yapmak İçin Ayrıca İsviçre Transit Vize Almam Gerekir Mi?

Asıl gitmek istediğiniz varış noktanız olan ülke Shengen bölgesinde bulunduğu için ve bir Shengen vizesine sahip olduğunuz için ayrıca İsviçre transit vize almanıza gerek olmayacaktır. İsviçre'de aktarma yaptığınız havalimanındaki transit bölgeyi terk etmeden diğer uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

2- Shengen Bölgesinde Olmayan Bir Ülkeye Seyahat Edeceğim, İsviçre'de Aktarma Yapmam Gerekirse İsviçre Transit Vize Almam Gerekir Mi?

Evet gerekir. Bu durumda İsviçre Transit vizeden muaf tutulmuş bir ülkenin vatandaşı veya yasal oturum izni sahibi olmadığınız sürece İsviçre transit vize almalısınız. Havalimanındaki transit bölgeyi terk etmediğiniz sürece ayrıca Schengen vizesi almanıza gerek yoktur.

3- İsviçre'de Aktarma Yapmam Gerekiyor, İsviçre Transit Vize İle Havalimanındaki Transit Bölgeden Çıkabilir Miyim?

İsviçre'deki bir havalimanında yapacağınız aktarma sırasında transit bölgeden ayrılmak istiyorsanız, mutlaka bir İsviçre vizesi (Schengen Vizesi) almış olmanız gerekmektedir. İsviçre Transit vize ile İsviçre'de aktarma yapabilirsiniz ancak havalimanındaki transit bölgeyi terk edemezsiniz.

4- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İsviçre Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. İsvicrebilgi.com web sitesinin, İsviçre Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

 

 

İsviçre Transit Vize