İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Turistik Vizesi Hakkında

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Turistik Vize Gerekli Evraklar Hakkında

 

Pasaport

İsviçre Turistik Schengen Vize başvurularında geçerli kabul edilen pasaportta aranan özellikler; son 10 yıl içinde alınmış olması, İsviçre’ye planlanan seyahatten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresine ve en az 2 boş sayfaya  sahip olmasıdır.

Ayrıca, pasaportun 1-2-3-4. sayfalarının yanısıra pasaportun geçerliliğini gösteren sayfanın, son sayfanın ve vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri de talep edilmektedir.

İsviçre Schengen Vize Başvuru Formu

İsviçre Turistik Schengen Vize işlemi için doldurulması gereken Vize Başvuru Formu;

Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya İngilizce dillerinden birinde, net ve eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle yanıtlanması ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

İsviçre Turistik Schengen Vize başvurularında kabul edilen biometrik fotoğrafın standartları; 2 adet, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, İsviçre Turistik Vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

Dine sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

 

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin İsviçre seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterli maddi imkana sahip olduğuna dair belgeleri; şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak görmelidir.

İsviçre Turistik Vize işlemleri için başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü; bankanın imzası,  kaşesi ve  Bankanın İmza Sirküleri ile birlikte.

İsviçre Turistik Vize işleminde bulunacak kişi bir yere bağlı çalışıyorsa; son 3 aylık maaş bordrolarının aslı, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Ayrıca, İsviçre Turistik Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulunmalıdır.

 

Mesleki Durumu Belirleyen Resmi Belgeler

İsviçre Turistik Vize başvuru işleminde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösterir resmi belgelerin orijinalleri; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Kurum/Şirket İzin Onay Belgesi - çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, kurum/şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır. Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartı’nın aslı.

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına, şirketin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği.

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan Öğrenci reşit değil ise; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname)   

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Çiftçi ise;  Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi .

İsviçre Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. 

 

İsviçre Turistik Vize işlemi için başvuru sahibinin veya sponsor olan kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini ibraz eden resmi belgeler:

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- İsviçre Turistik Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

İmza Sirküleri fotokopisi- İsviçre Turistik Vize işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.

Vergi Levhası fotokopisi - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Ticaret Odası Kaydı fotokopisi-  3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

 

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

İsviçre  Turistik Vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin İsviçre’ye ulaşım ve orada  konaklamaya ait rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonunun fotokopisi, seyahat tarihlerini desteklemelidir. Otel rezervasyonu - seyahat edecek kişinin adına ve seyahat tarihlerine uygun  düzenlenmiş olduğu görülmelidir.

Veya, özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

ÖNEMLİ NOT: İsviçre Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, İsviçre seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

İsviçre Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; İsviçre’de kalış süresini kapsayan,  tüm schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Turistik Vizesi Hakkında

Yabancı ülkelere yapılacak kısa süreli, turistik içerikli seyahatler için eğer vatandaşı olunan ülke ve seyahat edilrcek ülke arasında bulunan herhangi bir vize muafiyeti anlaşması yok ise o ülkeye gerçekleştirilecek seyahatler için turistik vize kategorisine başvuruda bulunması gerekmektedir. 

İsviçre seyahatiniz kısa bir süreye tekabül ediyor ve seyhatinizin içeriği davetiye, ticari bir amaç ve ziyaret gibi içeriklerinden oluşmuyorsa İsviçre turist vizesi başvurularında bulunulmalıdır. Fuar, toplantı, seminer gibi içerikler ise İsviçre ticari vize kapsamına girmektedir.

 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Turistik Vize Başvuru

İsviçre turist vizesi başvuruları, İsviçre Konsolosluğu’nun belirlediği önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayacak bir süreçtir.

İsviçre turistik vize başvuruları için gerekli evraklar doğru ve eksiksizi bir şekilde hazırlanmalı, İsviçre vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evraklarında bean edilecek bilgilerinizi desteklemelidir. İsviçre vize başvuru formu olmadan yapacak olduğunuz başvuruları ise kabul edilmeyecektir.

İsviçre turistik vize başvurularında son 10 yıl içerisinde alınmış ve isviçre seyahat dönüşü sonrası en az 6 ay geçerli pasaportların kullanılması zorunludur. 10 yıldan daha eski, deforme olmuş, vize basım işlemleri için en az 2 boş sayfası bulunmayan pasaportlarla gerçekleştirilecek başvurular ise kabul edilmeyecektir.

Ayrıca İsviçre Konsolosluğu doğrudan yapılacak turistik İsviçre vizesi başvurularını ve kısa süreli İsviçre vizesi başvurularını kabul etmemektedir. İsviçre kısa süreli vize başvuruları (C Tipi) İsviçre Konsolosluğu/Elçiliği tarafından yetkilendirilmiş İsviçre vize başvuru merkezi olan TLS Contact veya TLS Contact tarafından akredite edilmiş turizm ve seyahat acentelarına vize başvuruları gerçekleştirilmelidir. 24 Eylül 2014 tarihinden itibaren tüm schengen üye ülkeleri VİS (biometrik bilgi sistemi kaydına geçmiş bulunmaktadır. 24 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen üye ülkeleri için vize başvurularından bulunacak kimseler TLS İsviçre vize başvuru merkezinde biyometrik bilgilerin ibraz edilmesi için hazır bulunmaları mecburidir. 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Turistik Vize Başvuru Formu

İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinde bulunan başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. İsviçre Schengen vize başvuru formu eksiksiz, gerçeğe uygun ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde doldurulması gerekirken, vize başvuru formu İsviçre turist vizesi talebinizde bulunduğunuzun resmi göstergesidir. Aynı zamanda başvuru formu,  vize başvurunuz tanınması, işleme konulmasına dair içeriği de kapsamaktadır.

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Turistik Vize İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İsviçre turist vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası olan pasaportlarla vize başvuru işlemlerinde bulunulmalıdır. Yıpranmış, hasar görmüş ve 10 yıldan daha eski pasaportlarla yapılacak olan vize başvuruları ise İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmeyecektir.

İsviçre vize başvruu sahibinin geçerli İsviçre turistik vize ile İsviçre çalışma imkânınız bulunmamaktadır. Kişi bu ve benzeri eylemler de bulunması halinde cezai uygulamalar ile karşılaşacaktır.

İsviçre turistik Schengen vize başvuruları için İsviçre otellerinden kişinin seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu yapılması gerekmekte ve İsviçre Schengen vize başvuru formu, İsviçre vizesi için sunulacak belgelerde ibraz edilen bilgileri desteklemesi göz önünde bulundurulmalıdır.

 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Turistik Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- İsviçre turistik vize başvurularında İsviçre Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?
Türk vatandaşları Umumi Pasaportlular İstanbul ya da Ankara TLS Contact Ofisine başvuru yapmalıdır. İsviçre vizesi almak isteyenler TLS Contact sitesine girip online formu doldurup randevu almak zorundadır. Formu doldurmadan sadece telefon ederek randevu almak ya da sadece evrakları getirip randevusuz olarak içeri sokmak mümkün değildir. Online formu yanlış doldurmak ya da İsviçre Konsolosluğunun istediği evrakların olmaması vizenizin istediğiniz zaman dilimi içerisinde sonuçlanmamasına sebep olabilir.

 

2- İsviçre vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

25 Eylül 2014´ten sonra herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi verdikten sonra 5 yıl boyunca İsviçre vize başvurularınızı vekil tayin ettiğiniz bir kişi aracılığı ile de yapabilirisiniz. 

 

3- İsviçre turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?
25 Eylül 2014´ten beri diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi İsviçre vize başvurusunda da 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması zorunludur. Parmak izi alınabilmesi için, her başvuru sahibinin şahsen İsviçre Vize Başvuru Merkezine online formu doldurup randevu alarak gitmesi gerekmektedir. Alınan parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi´nde (VIS) saklanacaktır.

 

4- İsviçre turistik vizesi kaç günde çıkar?

İsviçre vizesi 7 ila 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. İsviçre’ye planlanmış olan seyahat gidiş tarihinden en az 1 ay -1,5 ay önce başvurmanız herhangi bir problem yaşamadan vizenizin sonuçlanmasını sağlar.

 

5- İsviçre vizesi başvurumu İzmir’den, Mersin’den veya Ankara’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

İsviçre vize başvurularınız ikamete göre başvuru merkezi değişmediği için ister İstanbul vize merkezinden isterseniz Ankara vize merkezinden başvuru yapabilirsiniz. Diğer illerde Vize işlemleri yapılmadığı için başvuru yapmanız mümkün değildir.

 

6- VIP Başvuru ile İsviçre vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

İsviçre vize işlemlerini ekstra ücret ödeyerek hızlandırmak mümkün değildir.

 

7- İsviçre turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

İsviçre vize başvurunuzu İsviçre’ye varış tarihinizden yalnızca 90 gün önce yapabilirsiniz. Ortalama sonuç 7 ile 10 gün arasında belli olmaktadır, ancak bazı eksik evrak olması durumlarında daha uzun sürebilmektedir. Konsolosluğun tatil olduğu ve çalışmadığı günlere de dikkat etmenizde fayda vardır.

 

8- İsviçre turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

İsviçre Turistik vize için ülkeden dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

 

9- İsviçre turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

İsviçre turistik vize başvurularında Otel ve Uçak rezervasyonu yapılması gereklidir. Otel randevunuzun satın alınmış olması şart değildir. Rezervasyonun aktif olması gerekmektedir.

 

10- İsviçre vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

İsviçre vizenizi alabilmek için evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamını koyarak isim değişikliği sebebini belgelediğiniz taktirde eski soyadınızın bulunan pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

 

11- İsviçre turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

İsviçre vizesi Konsolosluk harç bedeli 280 TL dır. İsviçre Vize Başvuru merkezi hizmet bedeli de 80 TL dir.0-6 yaş çocuklar için yapılan başvurularda harç bedeli ödenmemektedir.06-12 yaş aralığındaki çocuklar için ise sadece 165 TL ödenmesi yeterlidir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun İsviçre Vize Başvuru Merkezi 80 TL servis ücretini almaktadır. Bu servis ücreti Vize başvurusunun kabul edilmesi, bilgilerin işlenmesi, bilgi toplanması, randevuların ayarlanması karşılık olarak alınmaktadır.

İsviçre vize ücretleri döneme göre güncellenmektedir. İsviçre vize ücretlerini Konsolosluğun sitesinden ya da İsviçre Vize Başvuru Merkezinden güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

 

12- İsviçre vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

İsviçre vizesinin sonucu Konsolosluğun yoğunluğuna göre uzayabilir. İsviçre Konsolosluğunun hızlandırma için herhangi bir uygulaması bulunmamaktadır.

 

13- İsviçre Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

İsviçre Konsolosluğu mülakat yapmamaktadır. Dosyanızda ki ve formda yazılı olan bilgiye ve sunulan belgelere istinaden vize onayı gerçekleşmektedir. Eğer konsolosluk özellikle bir şey sorma gereği hissederse sizi telefonla arayıp bilgi almaktadır.

 

14- AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl İsviçre vizesi alır?

AB vatandaşı ile evli olanlar eşi ve çocukları ile birlikte İsviçre’ye seyahat etmeleri durumunda Vize başvurusu ücrete tabi değildir. Başvuru için gerekli evrak listesi ile birlikte İsviçre konsolosluğuna başvuru yapabilir.

 

15- Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Schengen ülkelerinden hangi ülkeden vizeyi aldı iseniz o ülkeden giriş yapmanız gerekir. Vizesini aldığınız ülkeye giriş yapmadı iseniz vizeyi doğru kullanmamış olmanızdan dolayı bir sonraki vize talebinizde gideceğiniz gün sayısı kadar vize süresi verilir. Schengen seyahatiniz birkaç Schengen ülkesini kapsıyor ise en çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Bu süreçleri mutlaka gideceğiniz ülkelerde nerede kalacak iseniz sunacağınız otel rezervasyonları ile belirlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda tüm ara uçuşları ve geçişleri belgelemeniz gerekmektedir.

 

16- İsviçre vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

İsviçre vizesinde verilecek vize süresi Konsolosluk tarafından belirlenecektir. Bu sürenin uzun olabilmesi için daha önce Schengen ülkelerine giriş çıkışlarınızın olması gerekir. En son aldığınız Schengen vizesinin uzun olup olmaması, mesleğiniz, kaç yıldır aynı firmada  çalıştığınız, aldığınız maaş, kira geliri gibi ekstra gelirinizin olup olmaması, Bankada bulunan para miktarınızın yüksek olması gibi sebeplere bağlı olarak incelenip vizenizin uzun olup olmayacağı kararı İsviçre Konsolosluğu tarafından verilmektedir.

 

17- İsviçre Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İsviçre’ye giriş ve çıkış tarihlerinin doğru olup olmadığına dikkat etmelidirler. Vizenin üzerinde yazan isim ve pasaport numarasını kontrol edilmesi çok önemlidir. Eğer bir yanlışlık var ise mutlaka İsviçre konsolosluğuna müraacat edip gerekli düzeltmenin yapılması gerekir. Vize alırken yaptırmış olduğunuz Seyahat Sağlık sigortasını mutlaka yanınızda bulundurun. Seyahat sigortanız hastalık durumunda kişinin kendi ülkesine geri dönmesi, acil tıbbi müdahale veya hastanede acil tedavi ile ilgili olan çıkabilecek her türlü masrafları karşılayabilmek için en az 30.000€ teminatlı olacak şekilde düzenlenmelidir. Seyahat sigortası İsviçre’de yapacağı seyahatinin süresi boyunca ve tüm Schengen Ülkelerinde geçerli olmalıdır. Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulmayabilirler.

 

18- İsviçre sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İsviçre da kalacağınız yer ile ilgili yanınızda rezervasyonlarınız ya da satın alınmış otel bilgileriniz olmalıdır. İsviçre gümrüğündeki memurlar dönüş uçak biletinizi görmek isteyebilir.

 

19- İsviçre Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

İsviçre konsolosluğundan vize reddi aldığınızda bunun sebebi ne ise ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. İsviçre vize başvurunuzun mevcut kararın reddine yönelik dilekçe ile konsolosluğa başvuru yapılabilir. İsviçre vize reddi başvuru ücreti 200 CHF (810TL) dir.

 

20- Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

İsviçre Konsolosluğu işlemlerinizin gerçekleşmesi için ödediğiniz ücreti ret aldığınızda geri ödeme yapmamaktadır.

 

21- 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

İsviçre vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 6 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakat namenin aslını ve fotokopisini sunmalıdır.

 

22- İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin mutlaka 1. Derece akrabası sponsor olmak zorundadır. Eğer bir şirkette danışmanlık yapıyor ve aranızda yapmış olduğunuz sadece bir sözleşme var ise sözleşmeniz ile birlikte danışmanlık yaptığınız firmanın şirket evraklarını sunarak başvuru yapabilirsiniz. Konsolosluklardan talep ettiğiniz vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız mutlaka düzenli bir gelirinizin olduğunu belgelerle ispat etmeniz gerekir. Belge sunmadığınızda yaptığınız başvuru olumsuz sonuçlanması ihtimali çok yüksektir.


23- Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

İsviçre konsolosluğuna başvurunuzun olumlu olması için şirket evraklarınız ve gelirinizi beyan eden evraklarınız eksiksiz sunmalısınız. Eğer kesintisiz eski işinizden ayrılır ayrılmaz diğer işe geçiş yaptıysanız ayrılmış olduğunuz şirketin evraklarını ve maaş bordrosunu  da sunmanız gerekmektedir. Sorunsuz bir şekilde başvuru olması için en az girmiş olduğunuz işte 6 ay çalışmış olmanız da fayda var. Risksiz bir başvuru için uzun süre çalışıyor olmak her zaman en iyisidir. Okulunuzu bitirip İlk defa çalışmaya başladı iseniz diplomanızın fotokopisi ve 1.derece akrabanızın sponsorluğu ile başvuru yapabilirsiniz.


24- Freelance çalışıyorum o yüzden herhangi bir şirket evrakı sunamıyorum vize başvurum olumlu sonuçlanır mı?

İsviçre Turistik vizesine başvuran kişi freelance çalışıyor ise (Ressam, Yazar, Dizi Oyuncusu, Sanatçı ise) Yaptığı işi ispat etmek için internet ortamında çıkan haberlerini, kataloglarını, internet ortamında paylaşılan özgeçmiş yazılarını ,kitaplarının ve resimlerinin görüntülerini çıktı alıp belge olarak sunabilir eğer kişi müzisyen ise MESAM a kaydının olduğunu gösteren antetli kağıda dilekçe sunarak freelance çalıştığını ispat ettiği taktirde İsviçre vize başvurusu olumlu sonuçlanabilir.

 

25- Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?
Nüfus cüzdanı ve Pasaporttaki soy isim aynı ise herhangi bir problem yaşamazsınız.

 

26- Daha sonra vize alırken ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz. İsviçre gümrüğünden geçerken mutlaka evlilik cüzdanınızı veya boşanma ilamınızın İngilizce çevirisini yanınızda bulundurmalısınız.

 

27- Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

İsviçre Vize Başvuru Merkezinden Pasaportunuzu sizin yerinize bir yakınınızın veya acentenizin gelip almasını istiyorsanız

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

Parmak izi verdiğiniz gün size verilen Kontrol listesi

Sizin yazdığınız ve imzaladığınız vekalet yazısı

Yakınınızın veya acentenizin nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi ile alabilirsiniz.
 

28- Geçerli İsviçre vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

İsviçre vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.
 

29- Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

Vizenizin reddi durumunda alınan parmak izi geçerli olmaz yeniden başvuru yaptığınızda randevuya bizzat gelip tekrar parmak izi vermelisiniz.

 

30- İsviçre vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli İsviçre vizesi ile Tüm Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. İsviçre vizesi ile Avrupa Birliği üye ülkelerinden Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti ülkelerine gidebilirsiniz.

Eğer İsviçre vizesiniz varsa Avrupa Birliği’ne bağlı 24 ülkede seyahat edebilirsiniz. Ancak bazı ülkeler bu konuda vizelerin kendi ülkelerinden alınması konusunda sorun çıkartabilir.  Almanya’ya gidecekseniz başka bir ülkeden vize alıp gitmeyi tercih etmeyin. Ancak daha önce defalarca başka ülkelere giriş çıkış yaptıysanız o zaman sorun olmayabilir. Almanya sınır kapılarında görevli memurların bu konuda hassasiyet göstermektedir.

Ayrıca geçerli ve çok girişli İsviçre Vizeniz ile Meksika’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz.
 

31- İsviçre vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

İsviçre vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.
 

32- İsviçre vizesi kapıda alınabilir mi?
İsviçre vizesi kapıda alınamaz.

 

33- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İsviçre Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. İsvicrebilgi.com web sitesinin, İsviçre Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

 

 

 

İsviçre Turistik Vize