İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vize
Duyurular İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch

İsviçre Fahri Konsolosluğu İzmir

İsviçre Fahri Konsolosluğu İzmir Adresi

7093 Sokak No:18, 35060, Pınarbaşı, Bornova/İZMİR


İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu haftaiçi hergün Saat: 10.00-16.45 arası hizmet  vermektedir.

 

 

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu 2017 Resmi Tatil Günleri

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017 resmi tatil günlerinde ve İsviçre Konfederasyonu'nun 2017 resmi tatil günlerinde kapalıdır. 

02.01.2017         Yeni Yıl 

14.04.2017         Paskalya

17.04.2017         Paskalya

01.05.2017        Emek ve Dayanışma Bayramı

25.05.2017        Dini Bayram

05.06.2017        Dini Bayram 

26.06.2017        Ramazan Bayramı - 2. Gün

27.06.2017        Ramazan Bayramı - 3. Gün

01.08.2017        Milli Gün     

01.09.2017       Kurbam BAyramı - 1. Gün

04.09.2017       Kurbam BAyramı - 4. Gün

25.12.2017       Noel

26.12.2017       Noel

 


İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi:

İzmir ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler.

İzmir ve çevresinde bulunan illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları, İsviçre vize işlemleri ve İsviçre konsolosluk işlemleri için İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu'ndan destek alabilirler. Kısa süreli İsviçre seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu'na kabul edilmemektir. Kısa süreli İsviçre vizeleri olarak kabul edilen İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi ve İsviçre Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır. 

 

İsviçre Konsolosluğu Dilekçe Örneği 

İsviçre Konsolosluğu'na hitaben, İsviçre’ye ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır. 

 

İsviçre Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, İsviçre Konsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır. 

İsviçre Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

İsviçre Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı İsviçre Viize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 


İsviçre Schengen Vize Başvuru Formu

Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya İngilizce dillerinden birinde, net ve eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle yanıtlanmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

İsviçre Schengen Vize Başvuru Formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İsviçre Konsolosluğu Vize Ücreti

Her tür İsviçre vize başvurusu için vize harcı ve hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.  İsviçre Konsolosluğu vize harcı ile birlikte alınan hizmet bedeli, İsviçre vize başvurularının işleme konması için Vize Hizmet Merkezi tarafından alınmaktadır. İsviçre vize başvuru ücretinin Euro değeri sabittir ancak sadece Türk Lirası olarak ödenebilir. İlgili döviz kuru, İsviçre Konsolosluğu vize bölümü tarafından belirlenmekte ve düzenli olarak güncellenmektedir. İsviçre vize ücreti, İsviçre Vize Hizmet Merkezi'ne vize başvuru dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. 


İsviçre Konsolosluğu Vize Başvurusu

İsviçre Vize Hizmet Merkezi, vize müracaatlarını randevu sistemi ile kabul etmektedir. Vize Hizmet Merkezi online randevu sistemine kayıt yaptırılarak, İsviçre Schengen vize başvuru işlemlerine başlanmaktadır. İsviçre Schengen vize başvurusu için randevu alacak kişi öncelikle, randevu  sistemi üzerinden randevu tarihi ve saatini seçmek için kişisel bir hesap oluşturulmalıdır.   
Başvuru sırasında sayfa üzerinde kişiye özel oluşturulan hesap aktivasyonu, mail veya SMS yolu ile bildirilmektedir. Açılan kişisel hesap üzerinden istenilen “Bilgi Formu”nun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gereklidir. Bilgi formunun doldurulma işleminin tamamlanmasının ardından çıktısı alınmalıdır. İsviçre vizesi için gerekli evraklarla birlikte Bilgi Formunun çıktısı, Vize Hizmet Merkezi'nde müracaatta sunulmalıdır. Devamı...


İsviçre Konsolosluğu Vize Reddi 

İsviçre schengen vizesi başvurularında İsviçre Konsolosluğu 2 önemli sorunun cevabını bulmayı amaçlar; İsviçre seyahati süresi boyunca ziyareti finanse edecek kadar yeterli nakite kişi sahip midir? ve İsviçre'den geri dönecek misiniz? İsviçre vizesi için gerekli evrakların içinde mutlaka banka hesap özeti (ortalama en az günlük 100 İsviçre Frank’ı olmalı), ev, araba ve benzeri mal varlıkların listesi sunulmaması halinde vize reddi olasılığı yüksektir. İkinci sorunun cevabı için kişinin çalıştığı/bağlı bulunduğu işyerinden belgeler, maaş bordrosu, İzin belgesi vb. .İsviçre vize başvurusunun reddedilme sebeplerinin başında bu iki durumla ilgili yetersiz cevaplar gelecektir. Maddi açıdan kanıtlanmış yeterli güce sahip değil ise; İsviçre Konsolosluğu tarafından vize reddi sebebidir. 

İsviçre seyahati için gerekli olan pasaportun geçerlilik süresi dolmuşsa, daha önce ki seyahatlerde sınır dışı edilmie durumu söz konusu ise; seyahat sigortası tarihleri kısa tutulmuşsa; eksik ya da sahte belge ile başvuru yapılmışsa İsviçre vize reddi alma olasılığı yüksektir. Ayrıca seyahatinizin amacıyla ilgili konsoloslukta şüphe oluşmuşsa da güvenlik nedeniyle yine reddedilebilirsiniz. Daha önce vize reddi alınmışsa; yeni vize alma olasılığı düşük olacaktır. 

 

 

İsviçre Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri:

Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren kapatılmıştır. Türkiye'de yaşayan İsviçre vatandaşlarına ait tüm Konsolosluk hizmetlerinden  İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu sorumludur. İsviçre Konsolosluk hizmetleri pasaport ve kimlik kartı düzenlemesi, vatandaşlık belgesi işlemleri, tasdik işlemleri, medeni durum değişiklikleri, kayıt işlemleri vs., İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yapılmaktadır.

İsviçre Federasyonu Dişişleri Bakanlığı Destek Hattı (FDFA):

FDFA destek hattı yılın 365 günü 24 saat boyunca aşağıdaki konularda detaylı bilgi sunmaktadır:
Seyahat Bilgilendirme
Yurtdışında seyahat eden İsviçre vatandaşlarının çevrimiçi kayıt işlemleri
Konsolosluk Himayesi
Yurtdışında Yaşamak
Diğer Konsolosluk Hizmetleri (İsviçre temsilciliklerinin pasaport ve kimlik kartı düzenlemesi, kayıt işlemi, nüfus işleri, medeni hukuk, tasdik, belge onayı, miras, sosyal yardım, depozito vb. gibi hizmetler)

 

İzmir Fahri Konsolosluğu